تفاوت بین کابل ترموکوپل سری K و کابل ترموکوپل سری J

محدوده اندازه گیری دما توسط ترموکوپل ها وسیع بوده و در شرایط محیطی متفاوت قابل استفاده می باشند. ترموکوپل ها دارای سرعت پاسخ دهی خوبی بدلیل ثابت زمانی کوچک می باشند. از معایب ترموکوپل ها، غیر خطی بودن، تماسی بودن (در معرض اغتشاش و شوک و …)، دقت متوسط را می توان نام برد. جهت استفاده ترموکوپل در مکان هایی که لرزش یا ضربه وجود دارد برای محافظت از سنسور از روکشی بنام ترموول یا غلاف استفاده می شود که باعث کاهش سرعت پاسخگویی می شود.

ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که تفاوت آن ها در نوع آلیاژهای به کار رفته در آن ها و محدوده دمایی عملکرد آن ها می باشد. برای مثال ترموکوپل در تیپ های B، J، K، S و… موجود می باشند که با توجه به نوع ترمو کوپل، برای اندازه گیری دما باید از ترمومتر مناسب آن استفاده نمود. ترموکوپل ها برای مدت زمان زیادی است که جزء بهترین روش های اندازه گیری دما به حساب می آیند. ترموکوپل ها در صنعت نیز کاربرد فراوان دارند مانند اندازه گیری کردن دمای کوره ها، دمای دودکش، قطع کن گاز شومینه و اجاق گازها، اندازه گیری دمای سیستم های تولید کننده دارو و مواد غذایی و…

ترموکوپل ها در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته می باشدکه از دو فلز نا همسان ساخته می شود که به هم متصل شده باشند. با رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می شود و به سمت سیم ها، جریان می یابد. با بالا تر رفتن دمای محل اتصال دو فلز، ولتاژ تولیدی افزایش می یابد و در حقیقت ترموکوپل در هر دما، ولتاژ معینی تولید می کند و در نتیجه در صورتی که بتوانیم این ولتاژ را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم، قادر خواهیم بود دمای محل اتصال را به صورت دقیق اندازه گیری کنیم. ولتاژ تولید شده توسط ترموکوپل بوسیله ترمومتر به دما تبدیل می شود.

معرفی کابل های ترموکوپل سری K

ترموکوپل نوع K یا (K Type Thermocouple)  یا تیپ K ، یک سنسور همه منظوره، پراستفاده و بسیار متداول است.این سنسور یک نوع دیگر از دماسنج های اندازه گیری دما کاربردی از نوع ترموکوپل (Thermocouple) و جزو Base Metal Thermocouple است. این تایپ از سنسورهای دما، دامنه دمایی نسبتاً زیادی دارند و طول عمر آن در دماهای بالاتر تغییری نمیکند همچنین بدلیل استفاده از مس در این آنها ، این ترموکوپل ها خاصیت ضد اکسیداسیون دارد پس برای استفاده در کوره هایی که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب است. از مزایای آن ها می توان به سادگی، قیمت مناسب، استحکام و دوام بالا جهت مصارف صنعتی و دقت مناسب اشاره کرد.

معرفی کابل های ترموکوپل سری J

ترموکوپل نوع J یا (J Type Thermocouple)  یا تیپ J ، یک سنسور همه منظوره، پراستفاده و بسیار متداول است.این سنسور یک نوع دیگر از دماسنج های اندازه گیری دما کاربردی از نوع ترموکوپل (Thermocouple) و جزو Base Metal Thermocouple است. این تایپ از سنسورهای دما، دامنه دمایی نسبتاً کمی دارند و طول عمر آن در دماهای بالاتر، کم تر می باشد.

دلایل اصلی انتخاب سنسور تایپ K در میان خریداران :

– تیپ ترموکوپل

– طول کابل های ترموکوپل سری K

– جنس غلاف کابل های ترموکوپل سری K

– رنج دمائی کارکرد کابل های ترموکوپل سری K

– دقیق بودن کابل های ترموکوپل سری K و کلاس دقت آنها

– نوع سرامیک به کار برده شده در کابل های ترموکوپل سری K

– امکان داشتن خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر برای کابل های ترموکوپل سری K

دلایل اصلی انتخاب سنسور تایپ J در میان خریداران :

– در میان انواع گوناگون سنجشگر های دما ، قیمت بسیار مناسبی دارد.

– ترموکوپل تایپ J،  در دمای 18 درجه سانتیگراد خروجی 1 میلی ولت ارائه می دهد.

– تقریبا در همه محیط های اصلی قابل استفاده است ( قابل استفاده در محیط های اکسید و احیا )

– اگر سنجشگر  دمای تیپ J توسط شیلد بیرونی مناسب و عایق های معدنی فشرده محافظت شود، از دمای 0 الی 816 درجه سانتیگراد، (32 تا 1500 درجه فارنهایت) قابل استفاده است. همچنین در محدوده دمایی 371 تا 538 درجه سانتیگراد (700 تا 1000 درجه فارنهایت) حساس نیست.

– در ترموکوپل سری J سیم مغزی داخلی سنسور مثبت از جنس آهن (Fe) و یک پایه منفی سیم مغزی مخلوطی از 55٪ سیم مسی و 45٪ سیم نیکل تشکیل شده که به عنوان آلیاژ ثابت شناخته می شود.